Suvi – lendamise aeg

Postitatud 22.juuni 2004 | Postitaja Marika Kulmar
Suvi – lendamise aeg
Postitaja HendrikAgur on Teisipäev, Juuni 22, 2004 – 01:39 PM EET,

Suvi on just alanud ja igasugused organiseeritud ühistegemised meie liidus on pisut tahaplaanile tõmbunud.
Mida siis teevad era- ja harrastuspiloodid suvel? Nüüd ongi just see aeg, kus kõike õpitut-kogetut ise rakendatakse. Olgu need plaanitavad lennumatkad Põhja-Norrasse ja Lätti-Leetu või väiksemad retked Gotlandile.

Kuid nädalavahetused on kõigil lendajatel tegemisi täis olnud – alates Tallinn Airshow – Piibest, millest tõeliselt väljapuhkamine võtab lausa nädalaid. Sellest järgmisel nädalavahetusel Saare lennupäevad Kuressaares õnnistasid korraldajaid ilusa ilma ja lahke publikuga ning möödunud nädalavahetusel Tartus osalesime ka juba traditsioonilseks kujuneva P. Ventseli grupilennuga, tõsi sedapuhku vähendatud koosseisus aga ikkagi.
Liidu aktiivne tegevus on ärgitanud ka uute liikmete huvi liimeks astumiseks. Kümmekond uut avaldust ootab läbivaatamist ja juhatuse kinnitust. Juhatus koguneb aga tavaliselt suveperioodil mõnel järgneval lennuüritusel. Viimati 10. juunil Allikul seminar-lennupiknikul, mis oli Tallinn Airshow – Piibe 2004 kokkuvõtvaks järelseminariks.
Mis on tulemas? Erapilootidel on südamel lennuväljade saatused – eelkõige on päevakorras hoida kätt pulsil Haapsalul – ainus eesmärk, et sealne ülisuure potensiaaliga rada ei hävineks ning kui teda ametlikult ei suudetagi lähitulevikus käiku anda, siis vähemalt peame suutma teda säilitada paremate aegadeni. Ükskõik millise nipiga Haapsalu lennuvälja aluse maatüki keegi enda omandisse saab/on saanud, oleme nõukogude okupatsiooni all kõik ühiselt kannatanud ning omame vene riigilt eesti rahvale “kingituseks” saadud kapitaalsele lennuväljale õigust vähemalt selle elementaarse sihipärase kasutamise näol.
Antsla 630 meetrine rada (vt ka vasakult menüüst platside/lennuväljade info) on väga heas korras ja EEHL organiseerimisel ka niidetud-hooldatud. Peedu Ventselile kuulunud maatüki pärijad on lubanud rada ka edaspidi kasutuses hoida ning nimetada ta Peedu rajaks. Raja staatuse kohta on ilmumas täpsem informatsioon asjaolude selginemisel. Esialgsete plaanide järgi korraldab EEHL Peedu rajal talgud ja paigaldab vajalikud rajatähistused. Edasist lendamist koordineerime koostöös maaomanikega. Senine maandumine lubatud vaid maaomaniku loal (lähtuvalt seadusest).
Mõne nädala pärast avatakse kasutamiseks Rakvere lennuväli. Koostöös Rakvere Lennuklubi, Rakvere Linnavalitsuse ja EEHL-ga võib sellest kujuneda ka pisemat sorti avalik lennundusüritus, järjeks eelmise aasta Rutja lennupiknikule, mis oligi ju Rakvere lennuvälja hüvanguks. Kuid ürituse täpsemad ajakavad selguvad siiski vastavalt lennuvälja valmimisele. Nimelt muru on tärganud ning murukamar peab mätastuma ennem kui sinna normidele vastavalt lennukid maanduda saavad. Nii et kogu üritus on sõltuvuses ilmast ja agro-geoloogilisest olukorrast. Sama olukord Riidajal Torupillitalus, kus peaksid koos Riidaja mõisapäevadega lennupäevad toimuma augusti teisel poolel, 20. ja 21. augustil. Ants Taul oma esimese sertifitseeritava eralennuväljaga on ikka tõsiselt vaeva näinud. Niigi hea raja kündis mees sügisel üles, et veelgi tasandada rada ja külvata sootuks uus korralik muru. Raja pikenduselt on raiutud tükk metsa selliselt, et ohutusala takistuste nõuded vastaksid nõuetele.
Infot ürituste ja EEHL tegevuse kohta jälgi ikka meie kodulehelt. Oodatud on ka kaastööd. Samas mis meie kodulehe puhul rõõmu valmistab. Pilots-lehekülg on saanud arvestatavaks ja tõsiseltvõetavaks eralennunduse infovahetuse ja sündmuste kajastamise keskuseks. Siiani on õnneks eemale hoidunud ka kraaklejad ja neti-kommentaaridega klassikalised pätt-reostajad. Püüame seda joont hoida. Ja ajame ikka asja. Kes teevad, need jõuavad!
Nüüd on aga suvi ja Jaanid! Ilusaid ja ohutuid lende!
EEHL juhatuse nimel,
Hendrik Agur

0 kommentaari

Kommentaarid on suletud.