Emmastesse rajatakse hobilennuväli

Postitatud 27.mai 2005 | Postitaja Marika Kulmar
Emmastesse rajatakse hobilennuväli
Postitaja aidar on Reede, Mai 27, 2005 – 02:05 PM EET,
Mitte just kõige uuem uudis, aga kuna siin seni kajastamata, mõtlesin, et võib kedagi huvitada…

SA Sõru Lennuväli taotleb EAS-ilt infrastruktuuri võimaluste kaardistamistoetust, et rajada Hiiumaale 4,5 miljoni kroonine hobilennuväli, kirjutab Ärileht Online.

Tasuvuse korral kerkib Hiiumaale Emmaste valda päris oma õhusurfi paradiis. Plaani taga on Emmaste vald ja kaks lennundushuvilisest eraisikut – Ülo Puskar ja Marko Müürisepp.

Sõru sadama lähedale rajatav lennuväli oleks mõeldud eelkõige mootordeltaplaanidele ja väikelennukitele. Lennuväli paikneks G-klassi õhuruumis (ei vaja lennujuhtimist) ja oleks varustatud automaatse ilmajaama ning maandumistuledega. Enne seda, kui projekti teostamiseks asutakse hankeid välja kuulutama, viiakse läbi 300000 – 400000 krooni ulatuses projekti tasuvusuuring, mille jaoks taotletakse toetust EAS-i regionaalarengu fondist.

Praegu on Hiiumaal üks lennuväli – Kärdlas.

Plaanis ka hotell

Plaanide järgi peaks Emmaste valda rajatama ligi kilomeetripikkune maandumisrada. Lennujuhtimisteenust hobilendudeks mõeldud projektis ette ei nähta. Lisaks rajale näeb plaan ette abiruume, angaare ning kuluaarides räägitakse kaasnevate projektide raames isegi hotelli või sanatooriumi rajamisest.

Mõtted kütavad kirgi kohalikes ärimeestes, kuid külmaks ei jää ka mandrimehed. Andmevara AS-i juhataja ning SA Sõru Lennuväli kaasautori Ülo Puskari sõnul jagub tegutsemisruumi kõigile. Lennuvälja rajamisel on lubanud abiks olla ka Copterline’i juhina tuntud Tõnis Lepp.

Oma lennuklubi

Pelgalt lennuväljaga meeste plaanid ei piirdu. Näiteks loodaks projekti teostumise korral Hiiumaale oma lennuklubi, kus huvilised saaksid lendamiseks vajalikke oskusi omandada. “Kellel ajaliselt kolm kuud õpet Hiiumaal välja ei kannata, võivad teooria näiteks Tallinnas omandada ja puhkuse ajal hoopis Hiiumaal vajalikud praktikatunnid täis lennata,” toob näite Marko Müürisepp. Lisaks deltaplaanide ja väikelennukisõidule saaks Hiiumaale rajatavas õhuparadiisis sooritada ka langevarjuhüppeid.

Hobilennuväli toetab kohaliku piirkonna atraktiivsuse tõusu turismipiirkonnana ning loob lisaks Paap Kõlari surfiparadiisile Sõru õhuparadiisi. Nii maavalitsuse kui ka valla arvates on tegemist huvitava väljakutsega, mis Hiiumaad kodu- ja välismaisele turistile huvitavamaks muudaks.

3 kommentaari

Kommentaarid kuuluvad nende postitajale. Meie sisu eest ei vastuta.

Re: Emmastesse rajatakse hobilennuväli (Skoor: 1)
AareGPL on 05. 27, 2005 – 06:44 PM
(Kasutaja info | Saada sõnum)
Huvitav, mitu tuulevaikset päeva seal saarel on? Olen tähele pannud, et deltad lendavad siis, kui tuult ja tuulerulle pole. Kardan, et õppimiseks see koht küll ei sobi, võibolla mõni kogenum ehk riskib tuulise ilmaga.

Re: Emmastesse rajatakse hobilennuväli (Skoor: 1)
enn on 05. 27, 2005 – 09:06 PM
(Kasutaja info | Saada sõnum)
Hiiumaal on ideaalne Kärdla lennuväli hobilendude tarbeks, kuna koormus on seal tühine. Olen alati Kärdlasse maandudes mõelnud, et selline peaks olema üks õige väikelennukite lennuväli ja kuidas saaks sellise ehitada Tallinna lähedale. Jah, paraku oleks sellist lennuvälja vaja Tallinna lähedale, Hiiumaale aga piisab täiesti olemasolevast Kärdla lennuväljast. Kahju küll – aga olgem realistid!
Enn Noorkõiv

Re: Emmastesse rajatakse hobilennuväli (Skoor: 1)
parasiil on 06. 13, 2005 – 07:54 AM
(Kasutaja info | Saada sõnum) http://
Iga harrastuslennundusega seotud jõupingutus on äärmiselt teretulnud loomulikult…

KUID

siiski soovitan kasutada kainet mõistust ja mitte kulutada riigi raha luues täiesti toimiva kuid tihti tühjalt seisva Kärdla lennuvälja kõrvale teist lennurada.

Eesti harrastuslendurite toetust sellele projektile ei ole vist küll loota. Pigem soovitaks hakata tõsiselt mõtlema Kuusiku lennuvälja renoveerimise peale.

Kommentaarid on suletud.