Lennupiknik Viljandi järvel

Postitatud 14.märts 2007 | Postitaja Marika Kulmar
Lennupiknik Viljandi järvel
Postitaja HendrikAgur on Kolmapäev, Märts 14, 2007 – 04:25 PM EET,

Lisatud 14.03.07:
NB! Sobimatute jääolude tõttu jääb kavandatud lennupiknik Viljandi järvel 2007. aastal ära. Anname järve üle Viljandi paadimehele. Kohtumiseni lennukitega Viljandi järvel järgmisel talvehooajal!
Lisatud 09.03.07:
NB! Sobimatute ilmastikuolude tõttu (visuaallennuks mittesobivad ilmastikutingimused, soojakraadid ning veekiht jääl) jääb 10. märtsile planeeritud lennupiknik Viljandi järvel ära ning lükkub esialgse plaani kohaselt edasi 18. märtsile. Jälgige täienevat informatsiooni.

Esialgne uudis 27.02.07:
Head era-ja harrastuslennundussõbrad! EEHL alustab 2007. aasta hooaega taas Viljandi järve jääle rajataval lennuväljal. Aasta esimene üritus – lennupiknik, toimub 10. märtsil Viljandi järve jääl. Kohale lendavad väikelennukid, mootorvarjud, veolohed ja kopter ning väikelennuk huvilendudeks. Kui ilm on hea, toimuvad rahvale huvilennud ning harrastuspilootide ühtset vaimu ja õlg-õlatunnet sümboliseeriv grupilend. Oodatud on hooaja avahüppele langevarjurid, kutsutud on lennumudelistid. Koostöös Viljandi Lennuklubi ja Mulgimaa Elu Edendamise Keskusega valmistatakse ette rada järvel ja üritused rahvale. Tulge varakevadisele lennundusüritusele Viljandi järvele! Kava vt allpool.

Kava:
10.00 – 11.45 Lennukite ja külastajate saabumine Viljandi järvele
11.45 – 12.00 Briifing pilootidele. Hendrik Agur, Heinar Kalam
12.00 – 12.15 Langevarjurite avahüpe. Ürituse avamine. Algavad Pakker Avio huvilennud terve päeva vältel (Cessna 172 /kuni kaks lennukit/ ja Robinson 22)
12.15 – 13.00 Väikelennukite õpituba, meistrid Tõnis Lepp, Toomas Uibo
12.15 Erinevad võistlused linnarahvale ja lastele koostöös Viljandi Spordikooliga.
13.30 Uisukross Viljandi järvel.
Samal ajal mootorvarjude, tuulelohede, veolohede demonstratsioonesinemised ning väikelennukite grupilend. Lennuiiklus kooskõlastatult lennuinformaatoriga.

14.00 Võitjate autasustamine
14.30 Tuulelohede õpituba, Tuuleloheklubi, meister Erki Nurk
15.00 Mootorvarjude õpituba, klubi Propeller, meister Rein Niggulis
17.00 Lõpetamine, äralennud.

Raadiosagedus 132,0 Mhz, kutsung “Viljandi raadio”, meteo- ja rajainfo Heinar Kalam tel 55561372 .

Raja kasutamine, lennuliiklusprotseduurid

Kasutuses on nö kirderada, ehk rannast ja vetelpäästejaamast Viiratsi poole jääv järve osa, varurada (kasutusele võetakse kohapeal võimalike selguvate täiendavate asjaolude korral) on lõunapoolsel järve osal, st peale nn kitsaskaela. Kasutame jäälennuvälja vasakpoolset ringi rajakusriga 23 ja parempoolset ringi kursiga 05. Kordusringile minekuks kursiga 23 kasutatakse vastutuuleosas kõrguse kogumiseks vastutuuleosa pikendatud telge , mis järgib 30 kraadist järve vasakule pöörduvat pikitelge (üle kitsaskaela). Välditakse vasakule külgtuuleosale kohest pöördumist. Briifingul informeeritakse täiendavalt piloote lennuvälja eripäradest ning hoiatatkse ohtude eest, mis on seotud järve paiknemisega nõos. Samuti juhitakse tähelepanu järve ida-kaldal paiknevatele mastidele. Lennuväljaringi pärituuleosa kulgeb mastide tagant, st kaks masti jäävad lennuväljaringi sisse. Lennuliiklusolukorrale vastavalt kasutatakse kahte ootetsooni. Põhjaootetsoon: Jämejala haigla kompleksi kohal (hästi äratuntav, Tallinna mnt sissesõidul Viljandisse, paremal ennem linna)ja lõunaootetsoon: Orika sild (so järve lõunatipp, järv läheb üle ojaks Viljandi – Karksi-Nuia mnt kohal). Lennuvälja ringiga ühinemine vastavalt olukorrale Lennuinformaatori soovituse kohaselt. Ennem esmamaandumist soovitatatakse teha ülelend olukorra hindamiseks 1000 ft kõrgusel. Rada on 700 m pikk. Raja pikendustel on piisavalt vaba ala peatumiseks juhuks, kui maandumisel lennuki rataste ja raja nõrga haardeteguri tõttu ei õnnestu piisavalt efektiivne pidurdamine.

Viljandi Lennuklubi juhataja Heinar Kalam (telefon 55561372 ), annab raadiosagedusel 132,0 Mhz kutsungi „Viljandi raadio“ all informaatorina üritusele saabuvatele ning sellel osalevate lennumasinate pilootidele meteo- ning rajaoludealast informatsiooni. Samuti tagatakse pealtvaatajate ohutu paiknemine töötava mootoriga lennumasinatest järgmisel viisil: lennukite perroon on eraldatud värvilise piirdelindiga ning töötava mootoriga lennuki saabumisel ja lahkumisel eemaldatakse pealtvaatajad piirdeala taha või ohutusse kaugusse. Lennukite mootorite käivitamine ja ruleerimise alustamine toimub ainult lennuinformaatori loal, st on vajalik informaatorilt käivitusluba. Samas on õigus Lennuinformaatoril anda käsklus käsitsi ruleerimiseks peale maandumist. Lennuinformaator asub perrooni ja rajavahelisel alal.

Ennem raadioside alustamist Viljandi järve jäält annab lennuinformaator eetrisse teate: „Viljandi liiklusele – /Viljandi raadio/ Viljandi järve rada 05/23 põhjapoolsel Viljandi järve jäärajal“. Peale viimase Viljandi järvelt lahkunud lennuvahendi starti edastab lennuinformaator sagedusel 132,0 Mhz eetrisse teate: „Kutsungi all /Viljandi raadio/ on lõpetatud info edastamine Viljandi järvelt. Edaspidine kutsung /Viljandi raadio/ kehtib Viljandi-Päri lennuvälja kohta.“.

Päästeteenistus (vetelpäästejaam) asub Viljandi järve rannas ca 200 meetrit. Politseid ja päästeametit teavitatakse ürituse iseloomust ja täpsest ajakavast.

Raja läved ning maandumissektor tähistatakse rajast kõrguse hindamise parandamiseks väikeste kuuseokstega. Perroon ja pealtvaatajate ala on tähistatud vajalikus osas siltide ja rajale läbipääsu keelavate siltidega. Pealtvaatajate ja osalejate ohutu paiknemise lennuliikulusala ja töötavate mootoritega lennuvahendite suhtes tagavad korraldustoimkonna kollastes eraldusvestides liikmed.

Rada 06/24, pikkus 700 m, laius 20, tähitatud väikeste kuuskedega, ruleerimistee kuueokstega, perroon 40 x 60 meetrit. Jää paksus min 55 cm, tuulekott raja ja ristuva ruleerimistee vahel, 15 m rajast.

1 kommentaar

Kommentaarid kuuluvad nende postitajale. Meie sisu eest ei vastuta.

Re: Lennupiknik Viljandi järvel 10. märtsil (Skoor: 1)
VillemAlango (villem@skydive.ee) on 03. 08, 2007 – 04:54 PM
(Kasutaja info | Saada sõnum) http://www.zone.ee/tagahoov/
Viljandi rahvas ehk oskab öelda mis olukorras see jää seal on praegu?

Kommentaarid on suletud.