Lennupiknik Viljandi järve jääl

Postitatud 14.märts 2006 | Postitaja Marika Kulmar
Lennupiknik Viljandi järve jääl
Postitaja HendrikAgur on Teisipäev, Märts 14, 2006 – 11:38 PM EET,
Lisatud 14.03.06: Georg Liigandil on Viljandi lennupiknikust valmis saanud videoklipp mida saab näha klikkides lingile – SkyFilm Productions.
Lisatud 03.03.06:
Raport Viljandi järvelt: Rada 06/24, pikkus 700 m, laius 20, tähitatud väikeste kuuskedega, ruleerimistee kuueokstega, perroon 40 x 60 meetrit. Jää paksus min 55 cm, tuulekott raja ja ristuva ruleerimistee vahel, 15 m rajast.
Meeskond valmis, lennupiknik alga!
Korraldustoimkond.

Hea lennundusrahvas ja huvilised. EEHL alustab hooaega. Selle aasta esimene era- ja harrastuslennundussündmus toimub 4. märtsil Viljandis järve jääl – vana hea lennupiknik, lendajate ja linnarahva rõõmuks. Kohale lendavad väikelennukid, mootorvarjud, veolohed ja kopter huvilendudeks. Kui ilm on hea, toimuvad rahvale huvilennud ning harrastuspilootide ühtset vaimu ja õlg-õlatunnet sümboliseeriv grupilend. Oodatud on hooaja avahüppele langevarjurid, kutsutud on lennumudelistid. Koostöös Viljandi Lennuklubi ja Mulgimaa Elu Edendamise Keskusega valmistatakse ette rada järvel ja üritused rahvale. Tulge lendama ja lennundust nautima! Kava vt allpool.

10.00 – 11.45 Lennukite ja külastajate saabumine Viljandi järvele
11.45 – 12.00 Briifing pilootidele. Hendrik Agur, Heinar Kalam
12.00 – 12.15 Langevarjurite avahüpe. Ürituse avamine. Algavad Pakker Avio huvilennud terve päeva vältel (Cessna 172 /kuni kaks lennukit/ ja Robinson 22)
12.15 – 13.00 Väikelennukite õpituba, meistrid Tõnis Lepp, Toomas Uibo
12.15 Autode jääraja võistlused pilootide ja linnarahva võistkonna vahel. Peakohtunik Margus Otsnik.
13.30 Uisukross Viljandi järvel. Peakohtunik Kalev Karlson
Samal ajal mootorvarjude, tuulelohede, veolohede demonstratsioonesinemised ning väikelennukite grupilend. Lennuiiklus kooskõlastatult lennuinformaatoriga.

14.00 Võitjate autasustamine
14.30 Tuulelohede õpituba, Tuuleloheklubi, meister Erki Nurk
15.00 Mootorvarjude õpituba, klubi Propeller, meister Rein Niggulis
17.00 Lõpetamine, äralennud.

Raadiosagedus 132,0 Mhz, kutsung “Viljandi raadio”, meteo- ja rajainfo Heinar Kalam tel 55561372.

Raja kasutamine, lennuliiklusprotseduurid

Kasutuses on nö kirderada, ehk rannast ja vetelpäästejaamast Viiratsi poole jääv järve osa, varurada (kasutusele võetakse kohapeal võimalike selguvate täiendavate asjaolude korral) on lõunapoolsel järve osal, st peale nn kitsaskaela. Kasutame jäälennuvälja vasakpoolset ringi rajakusriga 23 ja parempoolset ringi kursiga 05. Kordusringile minekuks kursiga 23 kasutatakse vastutuuleosas kõrguse kogumiseks vastutuuleosa pikendatud telge , mis järgib 30 kraadist järve vasakule pöörduvat pikitelge (üle kitsaskaela). Välditakse vasakule külgtuuleosale kohest pöördumist. Briifingul informeeritakse täiendavalt piloote lennuvälja eripäradest ning hoiatatkse ohtude eest, mis on seotud järve paiknemisega nõos. Samuti juhitakse tähelepanu järve ida-kaldal paiknevatele mastidele. Lennuväljaringi pärituuleosa kulgeb mastide tagant, st kaks masti jäävad lennuväljaringi sisse. Lennuliiklusolukorrale vastavalt kasutatakse kahte ootetsooni. Põhjaootetsoon: Jämejala haigla kompleksi kohal (hästi äratuntav, Tallinna mnt sissesõidul Viljandisse, paremal ennem linna)ja lõunaootetsoon: Orika sild (so järve lõunatipp, järv läheb üle ojaks Viljandi – Karksi-Nuia mnt kohal). Lennuvälja ringiga ühinemine vastavalt olukorrale Lennuinformaatori soovituse kohaselt. Ennem esmamaandumist soovitatatakse teha ülelend olukorra hindamiseks 1000 ft kõrgusel. Rada on 700 m pikk. Raja pikendustel on piisavalt vaba ala peatumiseks juhuks, kui maandumisel lennuki rataste ja raja nõrga haardeteguri tõttu ei õnnestu piisavalt efektiivne pidurdamine.

Viljandi Lennuklubi juhataja Heinar Kalam (telefon 55561372), annab raadiosagedusel 132,0 Mhz kutsungi „Viljandi raadio“ all informaatorina üritusele saabuvatele ning sellel osalevate lennumasinate pilootidele meteo- ning rajaoludealast informatsiooni. Samuti tagatakse pealtvaatajate ohutu paiknemine töötava mootoriga lennumasinatest järgmisel viisil: lennukite perroon on eraldatud värvilise piirdelindiga ning töötava mootoriga lennuki saabumisel ja lahkumisel eemaldatakse pealtvaatajad piirdeala taha või ohutusse kaugusse. Lennukite mootorite käivitamine ja ruleerimise alustamine toimub ainult lennuinformaatori loal, st on vajalik informaatorilt käivitusluba. Samas on õigus Lennuinformaatoril anda käsklus käsitsi ruleerimiseks peale maandumist. Lennuinformaator asub perrooni ja rajavahelisel alal.

Ennem raadioside alustamist Viljandi järve jäält annab lennuinformaator eetrisse teate: „Viljandi liiklusele – /Viljandi raadio/ Viljandi järve rada 05/23 põhjapoolsel Viljandi järve jäärajal“. Peale viimase Viljandi järvelt lahkunud lennuvahendi starti edastab lennuinformaator sagedusel 132,0 Mhz eetrisse teate: „Kutsungi all /Viljandi raadio/ on lõpetatud info edastamine Viljandi järvelt. Edaspidine kutsung /Viljandi raadio/ kehtib Viljandi-Päri lennuvälja kohta.“.

Päästeteenistus (vetelpäästejaam) asub Viljandi järve rannas ca 200 meetrit. Politseid ja päästeametit teavitatakse ürituse iseloomust ja täpsest ajakavast.

Raja läved ning maandumissektor tähistatakse rajast kõrguse hindamise parandamiseks väikeste kuuseokstega. Perroon ja pealtvaatajate ala on tähistatud vajalikus osas siltide ja rajale läbipääsu keelavate siltidega. Pealtvaatajate ja osalejate ohutu paiknemise lennuliikulusala ja töötavate mootoritega lennuvahendite suhtes tagavad korraldustoimkonna kollastes eraldusvestides liikmed.

9 kommentaari

Kommentaarid kuuluvad nende postitajale. Meie sisu eest ei vastuta.

Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl (Skoor: 0)
Külastaja on 02. 26, 2006 – 11:21 AM
Tere

Lihtsalt huvist küsimus, kas eelpool avaldatud sagedus 132,5 MHz on tõesti üritusel kasutatav sagedus? Teadupärast on see Tallinn Kontrolli sagedus.

Ilusat lennuilma!
Marika Kisand

  Re: Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl (Skoor: 1)
  HendrikAgur (hendrik@pilots.ee) on 02. 26, 2006 – 03:16 PM
  (Kasutaja info | Saada sõnum) http://www.pilots.ee
  Muidugi on Viljandi raadio sagedus 132,0 Mhz! Tänan tähelepanu juhtimise eest Marika, eksitav info on vahetatud. Raadiosagedused kipuvad ununema ka tegijatel-korraldajatel. Talv ja vähe lendamist, kohe hakkame seda viga parandama 🙂

  [ Anonüümsed kommentaarid pole lubatud ]

Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl (Skoor: 0)
Külastaja on 03. 03, 2006 – 03:26 PM
Peaksin ka oma “väikemehega” tulema, kas käsitsi ruleerida saab igal juhul, kuna minu lennukiga pole võimalik jääl ruleerida?
  • Re: Re: Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl(Skoor: 0)
   Külastaja on 03. 07, 2006 – 06:11 PM
   tuleb helistada pärnusse …torni telefon on siis sunatud turvateenistuse telefonile ja teatama oma soovist. saabumise ajaks tellitakse piirivalve kohale. pärnus saab maanduda ka siis kui torn on kinni.

   [ Anonüümsed kommentaarid pole lubatud ]

 • Re: Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl(Skoor: 1)
  KimmoLehti on 03. 03, 2006 – 09:03 PM
  (Kasutaja info | Saada sõnum) http://www.tt.ee/pac/
  Soomest oleksime ka tahanud tulla, aga Pärnu ongi homme suletud, kuskil peaks oma passi näitada. Imelik, NOTAMit ei olnud. Kimmo

  [ Anonüümsed kommentaarid pole lubatud ]

Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl (Skoor: 1)
HendrikAgur (hendrik@pilots.ee)
on 03. 06, 2006 – 10:55 AM
(Kasutaja info | Saada sõnum) http://www.pilots.ee
Lennupiknik sai toimunuks. Päeva avas Viljandi linnapea Peep Aru, kes kutsus linna kohale avalennule väikelennukiga Cessna 172 ka 2 eelkooliealist las. Muljed pärast lendu olid ülevad. Ja üritus võis alata.

Lennukeid jõudis Viljandi siiski seekord kõigest 3, kuna ilmaolud udutasid ja pilvitasid ning sundisid kaht lennumasinat tagasi Tallinna pöörduma.

Üritus oli eelkõige mõeldud lennunduse tutvustamiseks kui võimalust veeta vaba aega huvitavalt ja sportlikult värskes õhus veidi erilistes tingimustes – järve lennuväljal. Jõudu sai proovida uisurajal ja autode jäärajasõidul.

Viljandi järvejää sai terveks päevaks uudistavaid viljandlasi täis. Lennumasinaid kaema tuldi kaugemaltki. Langevarjurid Veela, Extremist tegid selle aasta hooaja avahüpe Eestis.
Lennukite juures toimunud õpitubades jagasid teadmisi ja vastasid huviliste küsimustele Tõnis Lepp, Einar Kalam, Mart Kalam ja Jaan Karlson.

Lendama pääsesid seekord vähesed. Tublid uisukrossi ning jäärajasõitjad said kaunist Mulgimaad aga imetleda auhinnalennul.
Uisukrossi võitjad:
I Bruno Puur
II Künter Peerna
III Riho Tõnisalu
IV Sandra Roosimaa
V Reelika Kimmel

IV koha omanik Sandra olevat ka eelmisel aastal osalenud ja ikka neljandaks jäänud. Tema esmakordne lend oli kindlasti meeldejääv. Väike intervjuu pärast lendu andis sellest kinnitust.

Jääraja sõidus olid ajad väga tasavägised. Parima ajaga läbis raja Kuldar Solo (1.48.64), teiseks jäi sama autoga võistlenud kui esikohaomanik ajaga (1.48.70) Meelis Anton. Kolmanda koha aeg oli juba mõne sekundi võrra aeglasem (1.51.07) ja selle sõitis välja Urmo Silde. Nemadki said preemiaks huvilennu.

Mõõtmistulemuste kohaselt oli järvejää paksus ca 50-65 cm paks.

Ehk annab ilmataat järgmiselgi aastal meile võimaluse korrata seda üritust, kuid linnavalitsusele teeme ettepaneku hoida järve lennuväli avatuna läbi talve. Nii leiab tee Viljandisse nii mõnigi väikelennuk, kirgastama pilti järvest ja tunnistust andma Viljandist kui kõigile avatud linnast.

Suur tänu lendajatele-hüppajatele ja Viljandi Lennuklubile. Korraldus oli igati hea! Rada sile, nähtav ja perroon puhas. Rahvas tahtis aga lennata. Sellest oligi kõige rohkem kahju, et firma piloodid, kes rahvast lennutama pidid tulema, haigestusid. Veel nii mõnigi lubaja, kes algul veksleid jagas, ei jäänud oma ülesannete kõrgusele ega ilmunud. Eks edaspidi teame siis arvestada, kuid me ei virise. Kõik ikka positiivsuse prismas! Kohtumiseni järgmistel lennupiknikel järvejääl!

Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl (Skoor: 1)
Gunnar on 03. 06, 2006 – 11:18 AM
(Kasutaja info | Saada sõnum)
Kuna ei tea kuidas siia galeriisse pilte lisada, või kes sinna üldse paneb siis link mõnele pildile mis üritusel tegin :
http://217.159.143.222/gallery/
Vaikselt tekib sinna pilte ka juurde, sest vaja teha valik ja pisut töödelda.

Üritus iseenesest oli väga tore. Andis tugeva tõuke oma unistuse nimel edasi pingutada 🙂

Re: Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl(Skoor: 0)
Külastaja on 04. 09, 2006 – 01:01 PM
Kui seda üllitist filmiks nimetada, siis jääb see küll amatöörvideost kõvasti maha. Mõttetu kaameraga”kruttimine”, mis tekitab vaid ebaterava pildi. Montaažist ja helikujundusest ei tasu üldse rääkida. Pildikast tundub olema päris hea. Kasutaja ainult et pisut lapsemeelne. Vanasti tehti 8mm. filmikaameratega paremat tööd. Aga eks kõik siin ilmas läheb allamäge. Hea, kui lennuamatöörid sellest loobuksid.

[ Anonüümsed kommentaarid pole lubatud ]

Re: Re: Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl(Skoor: 0)
Külastaja on 04. 11, 2006 – 12:51 AM
“”Kui seda üllitist filmiks nimetada, siis jääb see küll amatöörvideost kõvasti maha. Mõttetu kaameraga”kruttimine”, mis tekitab vaid ebaterava pildi. Montaažist ja helikujundusest ei tasu üldse rääkida. Pildikast tundub olema päris hea. Kasutaja ainult et pisut lapsemeelne. Vanasti tehti 8mm. filmikaameratega paremat tööd. Aga eks kõik siin ilmas läheb allamäge. Hea, kui lennuamatöörid sellest loobuksid.””

Ehk pakud siis endavalmistatud kunstiliselt kõrgetasemelist asemele. Võtaksime rõõmuga vastu. Seni, kui Sa midagi pole näidanud, ei oskagi võrrelda ja peame Sind lihtsalt pahatahtlikuks anonüümseks kadetsejaks.
Aare GPL.

[ Anonüümsed kommentaarid pole lubatud ]

Kommentaarid on suletud.