Kes on järgmine? Inimesed tulge mõistusele!

Postitatud 13.juuni 2007 | Postitaja Marika Kulmar
Kes on järgmine? Inimesed tulge mõistusele!
Postitaja HendrikAgur on Kolmapäev, Juuni 13, 2007 – 10:42 AM EET,
Eesti eralennudnus on kaotanud kahe aasta jooksul neli erapilooti. Andres Haljas, Peedu Ventsel, Ville Ilus ja Olav Neuland. On Teil veel meeles? Nad olid alles hiljuti meie seas, täna neid ei ole, on vaid mälestus, mis kallis omastele – laiemale üldsusele aga… vaikselt ununemise radadel. Jah, pole eriti armas meie hukkunuid niiviisi meenutada ja sellises kontekstis “näiteks” tuua, kuid kõikide eelnimetatute hukkumise põhjuseks oli nii või teisiti piloodi eksimus või lausa lennu(ndus)reegilte rikkumine. Võtkem ometi õppust. Muide, ekstensiaalne küsimus: kas normaalne on hea? Jah? Ei?! Väidan, normaalne on hea ning osakem sellest rõõmu tunda. Ja hea on, et lähiajal pole surmaga lõppenud lennuõnnetusi. Märtsikuine Ruhnu lennuõnnetus on justkui sarkastiliseks näiteks erandite olemasolust reeglipärasuses, kus kolm lennukiga metsakukkunut pühkisid vaid kohkunult tolmu varrukatelt ja tõttasid üleoleva muigega meediale intervjuusid andma. Enam nii lihtsalt ei lähe – kuigi me ei soovi seda näha!

Kes on järgmine? 11. juunil kella 22. paiku Rakvere lennuväljalt Tallinna poole startimise eel märkasin: ilma eraldusmärkideta valge tiiva ja sinise raamiga motodeltaplaan tiirutab kahtlasi manöövreid tehes Rakvere lennuvälja kohal. Trobikond küla(linna)mehi lennuväljal põnevusega muhelemas ja kommenteerimas: “Sass noh, Sass läks, harjutas siin ruleerimist, võttis julguse kokku ja tõusis esimest korda õhku, nüüd harjutab seal üleval!” . “Tule taevas appi!”, jõudsin mõelda. Kuid abi tuli ilmselt taevast endast, kuna selle vaatuse lõpus ei langenud veel (inimesele) eesriie. Veel… Ja siis see algas. Oli näha, et motodeltaplaan soovib maanduma tulla. Pöörded võeti maha ja lasti lennumasin peaaegu varisedes laskuma. Üles-alla, metsatuka kohale ja vahele, veel mingid ebamäärased manöövrid. Eeldatavast soovist tulla maanduma – väljajoondumisest polnud juttugi. 45-kraadise nurgaga diagonaalis vasaku pöördega madalal kiirusel ja kõrgusel (pöördel tõstejõu vähenemine!) rajale, otseses mõttes üle veepuhastusjaama ja võsa Rakvere rajale 08, kuidagi koperdades lennumasin maandus. Ime! Ja kas õnnitleme võsalendusrist pilooti, kes elatanud üle keskea mehana ellu jäi? Ise kuraasi täis ja ainus kommentaar: “Pagan´t ma ei saanud laskuda, sest trapetsit enda peale tõmbamist segas kõht, oleks pidanud istme tahapoole seadma.”. See pole nali. Ka see mitte, et inimese, kes ise ei saanud aru, mida ta tegi ning ei osanud rõõmu tunda, et ta juhuslikult ellu jäi, teadmised aerodünaamika olemasolustki, saati distsipliinist enesest, on olematud.

Teadlikud erapiloodid ja kaine mõistusega kodanikud, lennuametnikud ja kohalik politsei! Palun takistage sellisel tasemel võsalennundust kõikide enda käsutuses olevate vahenditega. Ärge imetlege ega tunnustage sellist lendamist. Tunnustus lisab sellistele isehakanud võsalenduritele ainult uut hoogu ja entusiasmi. Kutsuge neid korrale ning manitsege läbima ettenähtud koolitusi ja saama vastavad pädevused. Et hullunud lennudushuvilised ei oleks ohuks endale ja teistele süütutele inimestele, kes maa peal. Politsei – jälgige, mis toimub, tundke huvi veidi laiemalt, ärge veetke aega vaid põõsas kiirust mõõtes või hamburgeriputkas vahetuse lõppemist oodates. Ärge kartke lennumasinaid ja ärge tundke aukartust teadmatuse pärast “lennunudus -masinate ja –inimestega midagi peale hakata”. Küsige neilt dokumente ja takistage ebaseaduslikku tegevust. Kui ei tea, küsige nõu. Teil on selleks õigus, lausa kohustus! Aeg on tulla kõikidel mõistusele! Nii säilitame elusid, et elada väärikalt seniks kuni meile antud. Pole meile vaja “auringe hukkunud lenduri sargaga kiriku kohale” minna tegema. Vähemalt mitte sellisel kujul ja tegude taustal. Eesti Era- ja Harrastuspilootide Liidu liikmed – kutsun üles jälgima, mis toimub maapeal ja õhus ning talitama oma südametunnistuse ja missioonitunde järgi Eesti eralennunduse maine taastamisel ning inimelude säilitamisel! Me teame kuidas peaks olema ja mis tegelikult toimub. Aitab sellest jamast! Inimesed tulge mõistusele!

2 kommentaari

Kommentaarid kuuluvad nende postitajale. Meie sisu eest ei vastuta.

Re: Kes on järgmine? Inimesed tulge mõistusele! (Skoor: 1)
Pureva on 06. 13, 2007 – 09:50 AM
(Kasutaja info | Saada sõnum)
Kas sa kohapeal selle mehega ei vestelnud?

Re: Re: Kes on järgmine? Inimesed tulge mõistusele! (Skoor: 1)
HendrikAgur (hendrik@pilots.ee) on 06. 13, 2007 – 10:36 AM
(Kasutaja info | Saada sõnum) http://www.pilots.ee
Jah loomulikult vestlesin. Kuid see tundus antud juhul lootusetu. Peamiselt vestlesin aga inimestega, kes maa peal pealtvaatajatena (ka erapiloodina) asjast rohkem teadsid ja pidanuks ennetama sellist hullunud tegevust. Isehakanud piloodile oli see esmakordne spontaanselt alguse saanud (soolo?!)lend Luban, et järgmistel sarnastel juhtudel kutsun politsei. Ma ei soovi olla pealekaebaja vms, kuid olen veendunud, et võib-olla mõni perekond jääb (saab) õnnelikuks, kuid ta eneseteadmatagi ei kaota oma pereisa. Ja semiootikat appi võttes: hea on jälle normaalne, kuigi me seda ise ei taju.

Muide olen näinud sellist isahakanud “lendlemist” veelgi ka esmast “soololendu telefoniposti kõrgusele” nagu toonsased “instruktorid” asja nimetasid. See ei ole lahe, see pole fun. See on nõme ja mõtetu eludega riskimine.

[ Anonüümsed kommentaarid pole lubatud ]

Kommentaarid on suletud.