Lennupiknik Viljandi järve jääl toimub 24. veebruaril

Postitatud 21.veebruar 2009 | Postitaja Marika Kulmar
Lennupiknik Viljandi järve jääl toimub 24. veebruaril
Postitaja HendrikAgur on Laupäev, Veebruar 21, 2009 – 10:43 PM EET,

Täiendatud uudist 22.02.2009:
Lennurada on maha märgitud ja suusarajamasinaga tasandatud ning lumi kinni pressitud. Jää paksus on 38 cm, mis on piisav kuni 5,5 t täismassiga lennukite maandumiseks ja stardiks.
Austet erapiloodid, kõik lennundusinimesed ja huvilised! Lennupiknik Viljandi järve jääl toimub Eesti Vabariigi sünnipäeval 24. veebruaril algusega kell 11.00! Lennake ja sõitke kohale. Kui ise ei tee, siis ei tee keegi – seega lööge kaasa õhus, jääl, maal! EEHL-i 2009 aasta lennunudshooaeg algab nii. Kohale on kutsutud kõik lennumasinad, mis on tehnilselt korras ja mille piloodid omavad vastavaid kehtivaid pädevusi. Osalevad ka mudelistid. Kutse on esitatud Läti erapilootidele. Eelnevalt on toimunud lennupiknikud Viljandi järvejääl 2005. ja 2006. aastal. Tänulik ja seiklushimuline linnarahavs on kindlasti kohal ja elab üritusele kaasa. Kohale lendavad väikelennukid, mootorvarjud, veolohed ja kopter huvilendudeks. Kui ilm on hea, toimuvad huvilennud ning hüppeid sooritavad langevarjurid. Traditsiooniline lennuraja jooksukross tuleb eriti pingeline, sest lennuhimulisele linnarahvale on peaauhinnaks huvilend Viljandi kohal. Koostööparter on Viljandi Lennuklubi Heinar Kalami eestvedamisel. Tulge lendama ja lennundust nautima! Kava vt allpool.

08.30 – 10.30 Saabumine Viljandi järve jäälennuväljale, briifing
10.40 Langevarjurite avahüpe – lennupikniku avamine
11.00 kuni 17.00 langevarjurite hüpped AN-2-lt (ebasobivate jääolude korral kasutab AN-2 maanudmiseks Viljandi kruntlennuvälja)
11.15 – 17.00 Lendamine. Mudellennukite demo, väike- ja ülikerglennukite õpituba ning AN-2 õpituba, langevarjuhüpped, mootorvarjude demo ja õpituba
15. 00 Lennuraja jooksukross
17.00 Äralennud – rada suveks vabaks ujujatele. Avatud väliköök.

_____________________________________________
Pilootidele:
Raja kasutamine, lennuliiklusprotseduurid

Kasutuses on rada 07/250 maharuleerimisega Bangalo traaversil, ehk rannast ja vetelpäästejaamast Viiratsi poole jääv järve osa, varurada (kasutusele võetakse kohapeal võimalike selguvate täiendavate asjaolude korral) on lõunapoolsel järve osal, st peale nn kitsaskaela. Kasutame jäälennuvälja vasakpoolset lennuväljaringi. Kordusringile minekuks kursiga 25 kasutatakse vastutuuleosas kõrguse kogumiseks vastutuuleosa pikendatud telge , mis järgib 30 kraadist järve vasakule pöörduvat pikitelge (üle kitsaskaela). Välditakse vasakule külgtuuleosale kohest pöördumist. Briifingul informeeritakse täiendavalt piloote lennuvälja eripäradest ning hoiatatkse ohtude eest, mis on seotud järve paiknemisega nõos. Samuti juhitakse tähelepanu järve ida-kaldal paiknevatele mastidele. Lennuväljaringi pärituuleosa kulgeb mastide tagant, st kaks masti jäävad lennuväljaringi sisse. Lennuliiklusolukorrale vastavalt kasutatakse kahte ootetsooni. Põhjaootetsoon: Jämejala haigla kompleksi kohal (hästi äratuntav, Tallinna mnt sissesõidul Viljandisse, paremal ennem linna)ja lõunaootetsoon: Orika sild (so järve lõunatipp, järv läheb üle ojaks Viljandi – Karksi-Nuia mnt kohal). Lennuvälja ringiga ühinemine vastavalt olukorrale Lennuinformaatori soovituse kohaselt. Ennem esmamaandumist soovitatatakse teha ülelend olukorra hindamiseks 1000 ft kõrgusel. Rada on 800 m pikk ja 30 m lai ning tähistatud kuuseokstega. Raja pikendustel on piisavalt vaba ala peatumiseks juhuks, kui maandumisel lennuki rataste ja raja nõrga haardeteguri tõttu ei õnnestu piisavalt efektiivne pidurdamine.

Viljandi Lennuklubi juhataja Heinar Kalam (telefon 55561372), annab raadiosagedusel 132,0 Mhz kutsungi „Viljandi raadio“ all informaatorina üritusele saabuvatele ning sellel osalevate lennumasinate pilootidele meteo- ning rajaoludealast informatsiooni. Samuti tagatakse pealtvaatajate ohutu paiknemine töötava mootoriga lennumasinatest järgmisel viisil: lennukite perroon on eraldatud värvilise piirdelindiga ning töötava mootoriga lennuki saabumisel ja lahkumisel eemaldatakse pealtvaatajad piirdeala taha või ohutusse kaugusse. Lennukite mootorite käivitamine ja ruleerimise alustamine toimub ainult lennuinformaatori loal, st on vajalik informaatorilt käivitusluba. Samas on õigus Lennuinformaatoril anda käsklus käsitsi ruleerimiseks peale maandumist. Lennuinformaator asub perrooni ja rajavahelisel alal.

Ennem raadioside alustamist Viljandi järve jäält annab lennuinformaator eetrisse teate: „Viljandi liiklusele – /Viljandi raadio/ Viljandi järve rada 07/25 põhjapoolsel Viljandi järve jäärajal“. Peale viimase Viljandi järvelt lahkunud lennuvahendi starti edastab lennuinformaator sagedusel 132,0 Mhz eetrisse teate: „Kutsungi all /Viljandi raadio/ on lõpetatud info edastamine Viljandi järvelt. Edaspidine kutsung /Viljandi raadio/ kehtib Viljandi-Päri lennuvälja kohta.“.

Päästeteenistus (vetelpäästejaam) asub Viljandi järve rannas ca 200 meetrit. Politseid ja päästeametit teavitatakse ürituse iseloomust ja täpsest ajakavast. Lennuürituse korraldamiseks on väljastatud Lennuametilt ühekordne luba lennutegevuseks nr 4.4-8/09/01 20.02.09 ning Viljandi LV avaliku ürituse läbiviimise luba nr 6 20.02.09.

Raja läved ning maandumissektor tähistatakse rajast kõrguse hindamise parandamiseks väikeste kuuseokstega. Perroon ja pealtvaatajate ala on tähistatud vajalikus osas siltide ja rajale läbipääsu keelavate siltidega. Pealtvaatajate ja osalejate ohutu paiknemise lennuliikulusala ja töötavate mootoritega lennuvahendite suhtes tagavad korraldustoimkonna kollastes eraldusvestides liikmed.

3 kommentaari

Kommentaarid kuuluvad nende postitajale. Meie sisu eest ei vastuta.

Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl toimub 24. veebruaril (Skoor: 1)
parasiil (parasiil@skydive.ee)
on 02. 25, 2009 – 10:36 AM
(Kasutaja info | Saada sõnum)
Suur tänu kõigile, oli tore üritus. Hea näide kuidas suhteliselt kerge ettevalmistusega saab suurepärase ürituse.
Müts maha Hendriku, Viljandi lennuklubi ja Sõjaväe Langevarjuklubi ees, kes tõsiselt panustasid üritusse.

Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl toimub 24. veebruaril (Skoor: 1)
HendrikAgur (hendrik@pilots.ee)
on 02. 25, 2009 – 11:30 AM
(Kasutaja info | Saada sõnum) http://www.pilots.ee
Ka minu poolt väga suur tänu kõikidele, kes aitasid ürituse korraldamisele kaasa! Heinar Kalam ja Viljandi Lennuklubi – ilma nendeta ei oleks midagi toimunud! Suur tänu Viljandi meestele! Muide olgu öeldud, et rada pidid nad kaks korda tegema kuna leidub inimesi kes oskavad mängelva kewrgusega käkki keerata (kord sõideti ATV-ga rada tähistavad kuuseoksad meelega pikali ja üks koerajalutaja oli ka heaks arvanud rajatähistusi oma koerale loopida).

Suur tänu pilootidele – Priit Palumaa, Heinar Kalam, Edvin Penart! Eesti Vabariigi 91. aastapäevaks tehtud formatsioonlend üle Viljandi järve oli väga kenasti väljapeetud ja vääriliseks kingituseks Viljandile!

Tänan ka kohepal olnud külastajatest abilisi-kommentaatoreid Tiitu, Ott Maateni ja Jaan Karlsonit. Üldiselt oli üritus iseennast loov. Sünergia pani inimesed tegutsema ja headmeelt üritusest tundma. An-2 Sõjaväe langevarjuklubi, Mihkel Haugas, Mati Sikk & Co panid i-le punkti. Nende tulek ja toimetamine oli muljetaveladav. Ülelendavad NATO hüvitajad ajasid küll meie sihtpunkti Suure-Jaaniga segamini aga ehk siis teine kord 🙂 Kohtumisnei järgmistel lennuüritustel!

Pilte saab vaadata siit http://www.slk.ee/53587.html

PS. Viljandi järve jäälennuvälja 1600 m jooksukrossist võttis osa 24 võistlejat. Võistlusklasse oli kolm – parim laps Sander Sarapuu ajaga 7:59, parim naine Kertu Rein ajaga 7:53 ja parim mees Erki Porohov ajaga 6:58. Kõik olid väga tublid, kes osalesid. Lennuraja jooksukross on vahva formaat – võidab sport ja tervis!

Osalesid:
lapsed – Sander Sarapuu, Martin Kangus, Hans-Martin Pael, Karl Eerik Pikk, Liina Kangus, Nikita Poplavski, Šerlin Zverev, Gen-Silver Õunap, Romet Kiuru, Zanna Rebane, Allen Raudsepp;

naised – Eva Kobin, Signe Kaasla, Kertu Rein, Anne Malken, Aage Õunap;

mehed – Erki Porohov, Hendrik Agur, Rauno Aim, Vatslav Poplavski, Villu Vahemets, Villu Soots, Raido Lehiste, Tanel Treibert.

Re: Lennupiknik Viljandi järve jääl toimub 24. veebruaril (Skoor: 1)
HendrikAgur (hendrik@pilots.ee)
on 02. 25, 2009 – 12:46 PM
(Kasutaja info | Saada sõnum) http://www.pilots.ee
Siin üks kena inimene teinud lühiülevaatevideo, täname! Tore kui keegi oleks salvestanud formatsioonlennu ka, see oli eriti kena seekord.

http://www.youtube.com/watch?v=F1ZfOggUWis&feature=channel_page

Kommentaarid on suletud.